Mengen: Kazanımları Artırmanın, Sorunları Azaltmanın Mücadelesini Veriyoruz

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen, eğitim gündemi ve sendikal çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sahip oldukları bilgi, bilinç ve gücün yardımıyla, inandıkları doğruların hayat bulması için mücadele ettiklerini vurgulayan Mengen, “Büyümenin getirdiği ekonomik değerlerin ve mevcut refahın daha âdil paylaşılmasını ve her bir insanımız için daha onurlu bir hayat talep ediyoruz. Bu, bizim nihai hedefimizdir. Bunun için çalışmalar yapıyor, eylemler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sendika olarak, bugüne kadar eğitim hizmet kolunda görevli tüm eğitim çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili olarak kendilerine ulaşan ya da kendilerinin tespit ettikleri sorunları, geliştirebildikleri çözüm önerilerini ilgili paydaşlara ilettiklerini, sorunların ve çözüm önerilerinin yer aldığı raporlar sunduklarını, bunun takipçisi olduklarını dile getiren Mengen, “Eğitim çalışanlarının sorunları bizim sorunumuzdur. Bugüne kadar sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili sayısız çalışmamız, girişimimiz oldu. Eğitimin sorunu, çalışanların sorunları çözülmeden çözülemez. Biz gerek sendika gerekse konfederasyon düzeyinde sorunların üzerine gitmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Pek çok sorunun çözüme kavuşturulmasını sağladıklarını, onlarca kazanıma imza attıklarını ifade eden Mengen, “Eğitim-Bir-Sen olarak yükümüz ve yükümlülüğümüz büyüktür. Üyelerimizin, kamu görevlilerinin, eğitim çalışanlarının, eğitim sisteminin, öğrenci ve velilerinin, okuldaki hizmetlinin, ilçe millî eğitim müdürlüğündeki şefin, memurun, idari personelin bütün beklenti, itiraz, talep yükü bizdedir. Bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak, dün olduğu gibi bugün de yarın da çözümleri önerme, talepleri dillendirme, kazanımları artırma, sorunları azaltma mücadelemiz kararlılıkla sürecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, özüne dönme, kökleri üzerinde yeniyi inşa etme iradesini ortaya koyduğu bir dönemde, dün yapılanların üzerine bugünün yapılması gerekenlerini koymak gerektiğini belirten Mengen, şöyle konuştu: Ücretli öğretmenlik garabeti, öğretmene yönelik giderek artan şiddete karşı etkin ve caydırıcı düzenleme yapılmaması, öğretmen açığı, ek ders esaslarındaki eşitsizlik, ders ücretlerindeki adaletsizlik, okulların bütçe sorunu gibi konularda beklentileri karşılayan adımlar bir an önce atılmalıdır.

Mengen; Yapılması gereken özelde öğretmene, öğretmenle birlikte hizmetlisinden akademisyenine; genelde ise kamu görevlilerine yapılacak iyileştirmenin ülkeye hizmet olduğunu görmek ve bu yönde adım atmak; azan enflasyonun, faiz-kur savaşının mutfaklarımızda çıkardığı yangının söndürülmesini sağlamaktır. Bunun için konunun ilgililerini, eğitim çalışanlarının refah kaybının telafi edilmesi ve refah düzeyinin artırılması talebinin arkasında durmaya davet ediyoruz dedi.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar