Çiğdem Erdoğan: Kadınların Artan Varlığıyla Daha Güçlüyüz

KEFEK ve UN Women ortaklığında düzenlenen Kadın Liderler Toplantısı’nda konuşan Başkan Erdoğan, “Kadınların her alanda artan varlığıyla çok daha güçlü bir ülke çok daha müreffeh bir dünya olma yolunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye Ofisi işbirliğinde düzenlenen Kadın Liderler Toplantısı İstanbul’da gerçekleştiriliyor. İki gün boyunca sürecek olan programda 6 ana başlık üzerinde gerçekleşecek oturum ve sunumlar yer alıyor.

Programa TBMM KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan ile tüm siyasi partilerden kadın milletvekilleri, UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin yetkililerinin yanı sıra çeşitli ülkelerden milletvekilleri ile üniversitelerden sunum yapmak üzere akademisyenler katıldı.

Kadınlarımız Her Alanda Güçlendirilmeli

Kadın Liderler Toplantısı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekilli Çiğdem Erdoğan, “Siyasette ve liderlikte daha fazla kadınının temsili hususunda çalışmak amacıyla buradayız. Kadınların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışılırken, aynı zamanda kadınların her alanda güçlendirilmesi hususu üzerinde de durulmasını savunuyoruz. Çünkü biliyoruz ki; Kadınlar eğitimde oldukları nispette ekonomide de var olacaktır. Kadınların üretim sürecinde yerlerini almalarını sağlayabilirsek, iş dünyasına katılımları kendiliğinden gelecektir. Kadınlar eğer bürokraside ben varım diyebilirlerse siyasete katılımları arkadan gelecektir.” dedi.

İşbirliği ve Sinerji Açısından Kıymetli Bir Buluşma

KEFEK Başkanı Erdoğan, “Komisyon olarak kadın alanında çalışan bütün tarafların koordinasyonunu ve birbirinin çalışmalarından haberdar olmasını ayrıca önemsiyoruz. Komisyonumuz bu çerçevede, ilgili bütün tarafların pozitif gündemler üzerinde eşgüdümünün sağlanması noktasında son derece önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Bugün gerçekleştirdiğimiz Kadın Liderler Toplantısını Türkiye’den ve misafir ülkelerden kadın milletvekilleri arasındaki işbirliğini ve sinerjiyi pekiştirmesi açısından çok kıymetli buluyorum.” şeklinde konuştu.

Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye

Çiğdem Erdoğan, konuşmasının devamında TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun gerçekleştirdiği çalışmalara değinerek “Kadınların insan onuruna yakışan bir hayat sürmeleri, her alanda daha aktif rol almaları, hak, fırsat ve imkânlardan adil bir şekilde faydalanmaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kadınların her alanda artan varlığıyla çok daha güçlü bir ülke çok daha müreffeh bir dünya olma yolunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de AK Parti iktidarında kadınların siyaset başta olmak üzere hayatın diğer alanlarına katılımının arttığının altını çizen Milletvekili Erdoğan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlarımıza güveni ve desteği ile ülkemizde kadınların fırsat eşitliğine ulaşma mücadelesi olumlu bir karşılık buluyor. Her geçen gün kadınlarımızın siyasete ve yaşamın her alanına katılımının daha da arttığını görmek bizleri mutlu ediyor. Güçlü kadın, güçlü Türkiye anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Kadın Liderler Toplantısı’nın açılışında konuşma yapan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova ise kadın milletvekillerini bir araya getiren ve kadınlar için çalışan parlamento grupları ve benzeri yapıların dayanışmayı teşvik ettiğine dikkat çekerek TBMM Kefek Başkanı Çiğdem Erdoğan ile komisyon üyesi milletvekillerine teşekkür etti.

Kadın Liderler Toplantısı, 6 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan oturumların ardından son bulacak.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar