Zeki Toçoğlu: 15 Temmuz’da şehrimize sahip çıktık

‘Sekizinci Yılında 15 Temmuz Özel‘ başlıklı söyleşiyle SUBÜ Konuşmaları’na konuk olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Zeki Toçoğlu, “İnsanlarımız o günlerde çok büyük fedakârlıklar gösterdi. Vatandaşlarımız 30 gün boyunca meydanlarda bekledi. Onlardaki bu milli irade ve seçtiklerine sahip çıkma duygusu sayesinde şehrimize sahip çıktık” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne özel olarak yayınlanan SUBÜ Konuşmaları’nın konuğu, ‘Sekizinci Yılında 15 Temmuz Özel’ başlıklı söyleşiyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Zeki Toçoğlu oldu. Moderatörlüğünü Yazar-Sunucu Yahya Bakır’ın üstlendiği söyleşide; 15 Temmuz gecesi Valilik ve Demokrasi Meydanı’nda yaşananlar, şehrin verdiği reaksiyon ve ardından gerçekleşenler konuşuldu. Yayının tamamı üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den istenildiği zaman izlenebiliyor.

Darbeye zemin hazırlayan bir neden yoktu

15 Temmuz 2016’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar dileyerek konuşmasına başlayan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Zeki Toçoğlu “Bizim darbe diye bildiğimiz şey sabah yataktan kalktığımızda sokaklarda tankların olduğu, askerlerin ellerinde silahlar ile her yeri çevirdiği bir görüntüydü. İlk defa bir darbenin başlangıcına ve durdurulmasına şahitlik ettik. O meşum gecede biz öncelikle ne olduğunu anlamaya çalıştık. 12 Eylül’ü bizzat yaşamış insanlar olarak biliyoruz ki darbeler genelde ülkede bir şeylerin iyi gitmediği zamanlarda planlanan olaylardır. O günlerde darbe olması için hiçbir neden yoktu. Ülkenin başında çok güçlü bir iktidar vardı. Ekonomide hiçbir sıkıntı yoktu. Memlekette herhangi bir kötü gidişat yoktu. Geçmişe dair tecrübelerimizden ve tankların yol kesmesi gibi olaylardan yola çıkarak durumun farkına vardık ve hemen harekete geçtik” ifadelerini kullandı.

İyi organize olduk

15 Temmuz gecesi çok büyük bir ekiple vatandaşları organize ettiklerini ve hızlıca gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Toçoğlu, “Demokrasi Meydanı’na gelerek vatandaşlarımızı organize ettik. Belki çok fark edilmiyor ama işin asıl önemli kısımlarının bir tanesi de kalabalıkların organize edilmesi. Bazen 50 bin bazen 100 bin kişi toplanıyordu. Büyükşehir’de çok ciddi bir ekibimiz vardı. Hemen olaylara müdahil oldular. Belediye araçlarımız ile vatandaşlarımızın Sakarya Valiliği’ne ulaşmalarını sağladık. Bu durumlarda valilik çok büyük önem arz ediyor. Çünkü orası sembol bir mekân. Çok şükür vatandaşlarımızın da sağduyusu ile iyi organize olmuştuk. Vatandaşlarımız hak ve özgürlükleri için meydanlara akın ettiler. İnsanlar neyi kaybettiklerinin neyi kazandıklarının farkındalar ve kazandıklarını kaybetmemek için mücadele ettiler. Onların bilinçli olması sayesinde her şey geri tepti. Herkes öğrendi ki, halkın seçtiğini halk görevden alır. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşamayız ve insanlarımız da böyle fedakârlıklar yapmak zorunda kalmaz” diye konuştu.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar