Zekeriya Selamet: 4509 kişi koruyucu aile hizmetinden yararlanmak için başvuruda bulundu

Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekeriya Selamet, düzenlediği basın toplantısında Sakarya’da müdürlüğe bağlı hizmet veren kurumların ve merkezlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Selamet’in açıklamalarına göre, Sakarya’da Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı hizmet veren kurumlar arasında 5 sosyal hizmet merkezi, 3 engelli kuruluşu, 3 özel engelli bakım merkezi, 1 huzurevi, 2 çocuk evleri sitesi, 1 koordinasyon merkezi, 2 kadın konukevi ve 1 şiddet önleme ve izleme merkezi ve toplamda 594 personelle Sakarya iline hizmet verildiği belirtildi.

Açıklamalarına devam eden Zekeriya Selamet, evlat edinme ve koruyucu aile hizmetlerine ilişkin 959 ailenin evlat edinme ve 4509 kişinin koruyucu aile hizmetinden yararlanmak için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili olarak 210 çocuğun aile yanına dönmesinin sağlandığını ve 165 çocuğun kuruluşlarda bakım hizmetinden faydalandığını belirtti.

Sosyal ekonomik destek hizmetleri kapsamında 608 aileye destek sağlandığını, engelli hizmetlerinde ise 4359 kişinin engelli kimlik kartı başvurusundan yararlandırıldığını dile getiren Selamet, son bir yıl içinde 1106 engelli vatandaşın evde bakım ücreti için başvurduğunu ve toplamda 5275 engelli vatandaşın bu hizmetten faydalandırıldığını belirtti.

Huzurevi hizmetlerinde 51 kişilik kapasiteyle hizmet verildiği bilgisini paylaşan Selamet, rehberlik hizmetleri kapsamında aile eğitim programına 3915 kişinin, evlilik öncesi eğitim programına 218 kişinin katıldığını aktardı.

Son olarak, şiddet önleme ve izleme merkezi hizmetleri hakkında bilgi veren Selamet, 20 Mart 2012’de yürürlüğe giren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde koruyucu ve önleyici tedbir kararlarının alındığını ve bu kapsamda elektronik kelepçe takibi yapıldığını söyledi. Ayrıca, hizmet alan kadınların meslek edindirme kurslarına yönlendirilip istihdam sağlandığı bilgisini paylaştı.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar