SUBÜ’de Yapay Zekâ Eğitim Kampı gerçekleştirdi

SUBÜ Öğretim Üyesi Dr. Serkan Dereli’nin yürütücüsü olduğu TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kapsamındaki proje doğrultusunda; üniversite yöneticileri, sektör temsilcileri ve öğrencileri bir araya getiren Yapay Zekâ Eğitim Kampı düzenlendi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sakarya Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Serkan Dereli’nin yürütücüsü olduğu, TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kapsamındaki proje doğrultusunda; ‘Yapay Zekâ Eğitim Kampı’ gerçekleştirildi. Sapanca Park Otel’deki kampta, yapay zekâyı farklı sektörlerde kullanan firmaların temsilcileri öğrencilerle buluştu. Yoğun öğrenme ortamı oluşturmayı amaçlayan projede firma temsilcileri öğrencilere kendi uzmanlık alanları, tecrübeleri, sahada karşılaştıkları problemler ve problemlerin çözümüne yönelik aksiyonlara ilişkin bilgiler paylaştı. Öğrenciler de kendi çalışma alanlarına yönelik sektör temsilcileriyle tanış olma, yapay zekânın sahadaki karşılığını görme ve kullanım biçimlerine yönelik örnek uygulamalar yapma fırsatı elde ettiler.

Proje ve kamp detayları

Proje ile veri analizi, makine öğrenmesi, büyük veri, yapay zekâ donanım aygıtı ile derin öğrenme ve endüstriyel görüntü işleme uygulamaları beş farklı kategorideki sektörde yapay zekâ çalışan firma temsilcilerince öğrencilere aktarıldı. Projenin çeşitli sektörlerden ortakları arasında Visiomex, Kodiks Yazılım, Mina Yazılım ve Danışmanlık, Raventech Yazılım ve Bilişim ile Miull gibi şirketler yer aldı. Proje kapsamında ayrıca SUBÜ’nün konuyla ilişkili alanlarda görev yapan yöneticileri sektör temsilcileri ve öğrencilerle bir araya geldi. Bu yöneticilerden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Fuat Boz ve Prof. Dr. Oğuz Türkay, Teknoloji Yarışmaları Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Ali Furkan Kamanlı ve yardımcısı Araştırma Görevlisi Muhammed Telçeken, Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Caner Erden akşam panelinde yer aldı. Yöneticiler öğrencilere üniversite imkânlarının nasıl kullanılabileceğine ilişkin bilgiler verdiler. Sektör temsilcileri ise SUBÜ’yü tanıma fırsatı buldu.

Efektif çıktıları hedefledik

SUBÜ’nün +1 Eğitim Modeli ile projenin uyumluluk gösterdiğini belirten Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Serkan Dereli, “Özellikle akademik danışmanı olduğum Çip Tasarımı ve Uçta Yapay Zekâ Topluluğumuzda yer alan öğrencilerimizde gördüğümüz sektör deneyimi eksikliğinden yola çıkarak böyle bir proje hayata geçirdik. Projemizin çıktılarının daha efektif olabilmesi için yapay zekâ alanında belli bir seviyede birikimi olan öğrencilerimizi projeye dahil ettik. Böylelikle sektör temsilcilerinin öğrencilerimize ilgisini artırmayı amaçladık. Ayrıca bu proje neticesinde öğrencilerimizden bir ekip TÜBİTAK BIGG başvurusu yaparken 8 ayrı ekibimiz ise Teknofest 2024’ başvuru yaptı” ifadelerini kullandı.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar