Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı

SUBÜ Turizm Fakültesi’nin düzenlediği Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı. Çalıştayda 4 başlıkta değerlendirme ve çözüm stratejileri geliştirme toplantılarında bölgenin yükselen turizm değerinin sürdürülebilirliği sağlayarak korunması ve geliştirilmesi için yapılabilecekler konuşulacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı. Çalıştayın açılış programına SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Koordinatörü Mehmet Yüzücü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konuşmaların ardından açılış paneli ile başlayan çalıştayda; Sapanca Destinasyonunda Sosyal Maliyetler, Sapanca Destinasyonunda Ekonomik Maliyetler, Sapanca Destinasyonunda Fiziksel Maliyetler ile Planlama ve Denetim Konusunda Yapılması Gerekenler başlıklarında değerlendirme ve çözüm stratejileri geliştirme toplantıları yapılacak. Toplantılarda ortaya atılan görüş ve düşünceler raportörler tarafından not alınarak kamuoyuna sunulacak.

Tek gaye para kazanmak olmamalı

Gelişen dünyada birçok değerin kaybedilmeye başlandığını belirten SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık, “Bugün çocuklarımıza sağlam bir kültür ve çevre bırakma kaygısındayız. Bundan sonraki süreçte iyi adımlar atmak, her alanda sürdürülebilirliği gerçekleştirmek ve turizmin daha dikkatli ilerlemesini gerçekleştirmek zorundayız. Bugün Sapanca’yı konuşacağız ama burada çıkacak sonuçlar tüm Türkiye’ye fayda verecektir. Olay sadece para kazanmak değil, bugünkü çevreyi gelecek kuşaklara daha iyi bir şekilde bırakmak olmalı. İnşallah başarılı bir çalıştaya imza atarız ve buradan çıkacak sonuçlar özellikle girişimcilerimize yol gösterir, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize faydalı olur” diye konuştu.

Hızlı, doğru ve verimli aksiyon

Sapanca’nın dillere destan güzelliğiyle şehrin en önemli turizm merkezi olduğunu söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Koordinatörü Mehmet Yüzücü, “Turizmin günden güne gelişmesi ve sürdürülebilirliğin tek yolu ise doğru planlama ve çalışmaktan geçiyor. Bugün bizleri bir araya getiren çalıştay bizleri daha ileri taşıyarak hızlı, doğru ve verimli aksiyon almamızda önemli rol oynayacaktır. Sapancamızın turizminde olası bir sorunun tespit edilmesi ve bu sorunun çözülmesi hem turizmcileri hem de bizleri mutlu edecektir. Böylesine önemli çalışmaları ortaya koyacak ortak akıl buluşmamız olan Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı’nın turizm vizyonuna katkı sağlayacağına inanıyor, şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Nüfusun 4-5 katı yoğunluk oluyor

Sapanca’nın Sakarya’nın misafirhanesi olarak kabul edilen bir ilçe olduğunu belirten Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, “Bizler de bu bilinçle ilçemiz adına yapılabilecek işlerdeki vazifemizi yerine getirme çabasındayız. Nüfusumuz 44 bin olarak gözükse de bu sayının 4-5 katına ulaştığı zamanlar oluyor. Hem yaz hem de kış turizmi bunda etkili oluyor. Sürdürülebilir turizm hem yerel yönetimler hem de işletmeciler için öncelikli hedef olmalıdır. Bu nedenle biz de ilçemizde turizmi bütüncül olarak ele alıyor ve 4 mevsim hizmet anlayışını güdüyoruz. Biz burada bir markalaşma hikâyesi meydana getirdik. Sapanca bir marka oldu. Turizm hareketliliği nüfus artışının yanı sıra tesisleşmeyi, ulaşımda kolaylığı da beraberinde getirdi. Daha önce günübirlik yapılan seyahatler konaklamalı seyahate dönüştü. Kurslarımızla sektörün taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Değişime ayak uyduramazsak dünyanın gerisinde kalacağız. Bu alanda yapılacak tüm çalışmalara Sapanca Belediyesi olarak destek vermeye hazırız.”

Sapanca kararını vermeli

Yaşanılan çağın değişen ve dijitalleşen dünyayı beraberinde getirdiğini vurgulayan Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, “Bunlar zihin dünyamızı birçok noktaya götürüyor. Çevreyi, tarihi, kültürü ve insanoğlunun bugüne kadarki kazanımlarını koruyarak geleceğe götürmesi; sürdürülebilir bir şekilde yaşaması çerçevesinde baktığımızda aynı kavramları görüyoruz. Bunlardan birisi de turizm sektörü. Doğası, dokusu, altyapısı ve sattığı argümanlara baktığımızda turizm sektörünün koruması ve geleceğe taşıması gereken birçok şey var. Sapanca da eko turizm ve doğa turizmi içerisinde kendisine bir marka değer üretti. Sapanca’nın hazinesi gölü, havası ve doğası ile kültürel unsurları. Sapanca bir şeye karar vermek zorunda. Sapanca’yı koruyarak mı turizm yapacak? yoksa bir şeyleri yok ederek hızlı bir turizm gelişimi mi gösterecek? Sapanca’da turizm zenginleşmeye ve çeşitlenmeye başladı. Turizmin avantajları kadar dezavantajları da var ve çok şeyin planlamasının yapılması gerekiyor. İnşallah bu çalıştay ilgili tüm paydaşlara bu anlamda bir yol gösterecek ve ışık tutacaktır” ifadelerini kullandı.

Misafirleri kültürümüzle de buluşturmalıyız

Sapanca’nın her geçen gün biraz daha kendine özgü özelliklerini geliştirerek turizm alanında ilerleme kaydettiğinin altını çizen SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “İnsanları Sapanca’ya çeken özelliklerin sürdürülebilir olması gerekiyor. Turizm sektörü aslında dünyanın her yerinde ekonomik anlamda büyümeyi ve kültürel olarak da etkileşimi yanında getiriyor. Ekonomik olarak elbette gelişeceğiz ama değerlerimizi kaybetmeden bunu yapmalıyız. Pandemi döneminde insanların doğayla iç içe yaşama arzusuna Sapanca hızlı bir çözüm üretti. Bu doğanın gerekli tedbirler alınarak korunması gerekiyor. Bunun için tehditler ve koruma yöntemleri tartışılarak bir yol haritası oluşturulmalı. Çalıştayımız buna vesile olacaktır. Tabii ki bu çalışmalar gerçekleştirilirken bu işin farklı yönlerden maliyetleri olacaktır. Bunlar da çalıştay da ele alınacaktır. İnsanları sadece doğayla iç içe bırakmak yetmiyor. Misafirleri bölgemizin kültürüyle de buluşturmamız gerekiyor. Sapanca, 30 milyona yakın insanın kolayca ulaşabileceği bir konumda. Bunu değerlendirmeliyiz. SUBÜ olarak Turizm Fakültemiz ve Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulumuzla ilgili alanda elimizden gelen tüm katkıyı sağlamaya hazırız. Özellikle nitelikli insan ihtiyacı için sektördeki paydaşlarımızla faaliyetlerimizi bir adım daha ileri götürüyoruz.”

Son Eklenenler

Sinema Reklamları

Power Apps

Magnezyum Complex

Öne Çıkanlar