Sakarya Üniversitesi, Araştırma Üniversitesi adayı oldu

Sakarya Üniversitesi hedeflediği araştırma üniversitesi yolunda büyük bir adım attı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından aday üniversite olarak seçildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, gerçekleştirdikleri toplantıda 6 üniversiteyi Araştırma Üniversitesi Aday İzleme Programı’na aldıklarını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Performanslarına göre belirlediğimiz 6 üniversitemizi izleme sürecine alıyoruz. 2 yılın sonunda kriterleri karşılayanlar araştırma üniversitesi olarak kabul edilecek. Tüm üniversitelerimizin rekabet gücü üretmesini teşvik ediyor, bunu çok önemsiyoruz. Rekabet gücü üreten üniversiteler iyi üniversitelerdir. Amacımız daha fazla üreten, performans gösteren üniversitelerin ödüllendirilmesi, üretkenliği azalan üniversitelerimizin teşvik edilmesi, cesaretlendirilmesidir” dedi.

Sakarya Üniversitesi yanı sıra Akdeniz, Gaziantep, Ondokuz Mayıs, Kocaeli ve Selçuk üniversiteleri “Araştırma Üniversiteleri Aday İzleme Programı’na dahil edildi. Programa alınan üniversitelerden kriterleri karşılayanlar da toplam 23 olan sayı değişmeden Araştırma Üniversitesi olarak kabul edilecek.

Yükseköğretim Kurulunun 2021’te başlattığı “Araştırma Üniversiteleri” uygulaması kapsamında Türkiye’de toplam 23 Araştırma Üniversitesi bulunuyor. Araştırma üniversiteleri, araştırma kapasitesi, araştırma kalitesi, etkileşim ve iş birliği konularında toplam 32 performans göstergesine göre değerlendiriliyor.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar