Hastalık yapan bakterilere karşı toz formunda ajan ürün geliştirildi

SUBÜ ve SAÜ akademisyenleri ile üniversite ve özel sektörden araştırmacıların yer aldığı araştırma grubu tarafından hastalık yapan bakterilere karşı toz formunda ajan ürün geliştirildi. Akademisyenlerin ürüne yönelik yayını, uluslararası bilimsel dergi Journal of Materials Research’te kapak oldu.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Çalışkan, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tuna ile araştırmacılar Dr. Mine Kırkbınar, SUBÜ yüksek lisans öğrencisi Sümeyra Öztürk, SAÜ doktora öğrencisi Alican Semerci ve Aydın Endüstri Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin’den oluşan araştırma grubu, hastalıkların temelini oluşturan bakterilere karşı güçlü bir antibakteriyel olarak toz formunda bir ajan ürün geliştirdi. Grup ürünü, metal katyonların enterkalasyonu ile nano malzemelerin sentezlenmesi ve geliştirilmesi ile elde etti. Araştırma grubundaki akademisyenlerce çalışma ile ilgili olarak kaleme alınan bilimsel makale, küresel yayıncılık şirketi ‘Springer Science’ tarafından yayınlanan ‘Journal of Materials Research’ isimli dergide kapak çalışması olarak seçildi. Söz konusu dergi, aynı zamanda dünya çapında faaliyet gösteren Malzeme Araştırmaları Derneği’nin (Materials Research Society) resmi dergisi olarak yayın hayatına devam ediyor.

Projede neler yapıldı?

SUBÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Çalışkan’ın yürütücülüğünü yaptığı proje kapsamında bakır katyon ilavesiyle bir kil minerali olan montmorillonit nanokompozitleri geliştirilerek insanların günlük hayatta en sık temas ettiği; koli basili, enterococcus faecalis, saman basili, stafilokok aureus, stafilokok epidermidis ve salmonella typhimurium bakterilerine karşı antibakteriyel özellikler kazandırıldı. Proje yürütücüsü Çalışkan, çalışmada en güçlü etkinin gram pozitif bakterilere karşı sergilendiğini ve Cu-Schiff baz kompleksi olarak isimlendirilen bir metalik polimer kompleksi sayesinde geliştirilen nanokompozitlerin, benzer antibakteriyel malzemelere göre daha güçlü etki gösterdiğini söyledi.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar