‘Enflasyon, büyümenin ve ilerlemenin önünde bir engel olarak duruyor’

SAKARYA- Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis toplantısında açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Erdem Ercan “Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunun 104. yıl dönümünü, başta çocuklarımız olmak üzere milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve geçmiş Ramazan Bayramı’nı Meclisimiz adına bir kez daha kutluyorum. Gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimleri sonucunda ilimizde değerli çalışmalarını ve projelerini gerçekleştirmek üzere seçilen tüm Belediye Başkanlarımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi ve Muhtarlarımızı Meclisimiz adına kutluyor, görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Camiamızdan hasta olan arkadaşlarımıza acil şifalar, vefat edenlere ve yakınlarına Meclisimiz adına Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.” dedi

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1219 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Mart ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyon Başkan Yardımcısı Zafer Bekdemir’in sunumunun ardından oylanarak meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Toplantıda Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili ilgili bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi;

Genel değerlendirme

İş dünyası adına ülke olarak acilen gerçek gündemimize dönülmesini temenni ediyorum. Çünkü seçimler gerek bürokrasiyi gerek ticareti, üretimi, her kesimi etkiliyor. Artık önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Aylardır ülkemizin bir numaralı gündemi olan seçim nedeniyle ertelediğimiz; ekonomi, üretim, ihracat ve istihdama odaklanmalıyız.

Bu konulara yönelik hamleleri ivedilikle hayata geçirmek adına kaybedecek vaktimiz kalmadı. Enflasyon hala yüzde 68’in üzerinde seyrediyor. Merkez bankası, politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltti. Ancak, ekonomi uzmanları politika faizinin enflasyonu düşürmek için tek başına yeterli bir enstrüman olmadığı konusunda hemfikir.

İran’ın İsrail’e saldırısı gibi jeopolitik sıkıntıların piyasalarda tansiyonu daha da yükselttiğini görüyoruz. Bu durum zaten yüksek olan altın ve petrol fiyatlarında hareketliliğe iniş çıkışlara neden oluyor. Dolayısıyla enflasyon ve cari açıkla mücadeleyi negatif yönlü etkiliyor. Kısacası; enflasyon, kurda dalgalanma, yüksek ham madde ve emtia fiyatları iş dünyasının hareket alanını kısıtlıyor, büyümenin ve ilerlemenin önünde bir engel olarak duruyor. Üretimden hizmet sektörüne kadar bütün alanlar bir darboğazda. Örneğin inşaat sektöründe, girdi maliyetleri yüzde 100’ün üzerine çıktı. Hizmet sektörünün önemli bir ayağı olan inşaat ve yapı sektöründeki bu daralma konut fiyatlarına yansıyor ve negatif etki zincirleme olarak her alana sirayet ediyor.

Bununla birlikte, aynı zamanda bir tarım ülkesi olmamıza rağmen gıda sektöründe yüzde 100’leri geçen artışlar yaşanıyor. Tarımsal hammadde girdilerinde ve istihdamındaki daralma, gıda enflasyonuna sebep oluyor. Yani üreticiden tüketiciye kadar her kesim için günler zor geçiyor.

İşte bundan dolayı artık seçimler tamamlandığına göre ekonomi ile ilgili yapısal çözümlerin üretilmesi gerekiyor. Tüm sektörlerimizin sorunları ortak: üretim için finansmana erişimin imkansız hale geldiği, istihdam edecek nitelikli ya da niteliksiz çalışan bulunamaması, enerji maliyetlerinin yüksekliği her komitemizin ana gündemi.

Fırsatçılara müsaade etmeyelim

Diğer taraftan fiyat istikrarsızlığının sürdüğü ve her kesimin maddi sorunlarla mücadele ettiği bu süreç, fırsatçılara kapı aralıyor. Artık bir malın ederi konusunda fikrimiz kalmadı. İnsanların en çok şikayet ettiği konu bu. Gelecek kaygısı ile insanların “bugün almam lazım” dedikleri ürünler için ederinin çok üzerinde fiyat biçilmesi ahlaken doğru değil. Bu fırsatçılığa müsaade etmeyelim. Fiyat istikrarsızlığını “fırsatçılıkla” beslemeyelim. Bu konuda siz değerli üyelerimizden hassasiyet bekliyoruz.

Son zamanlarda sıklıkla dile getirdiğimiz gibi; iş dünyamızın ve özellikle gençlerimizin umudunu kaybetmemesi gerekiyor. Geleceğimiz; üreten ve yeni yetişen nesillerin azmine bağlı. Biz sesimizi ancak bu kürsülerden duyurabiliriz. Taleplerimizin ve kaygılarımızın duyulur olmasını temenni etmekten başka çare yok!

Dış ticaret verileri

Ticaret bakanlığı tarafından açıklanan “faaliyet illerine göre ihracat” verilerine istinaden; ilimizde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15, bu yılın şubat ayına göre ise 9’luk düşüş yaşandı. Bu düşüşe rağmen 711 milyon dolarlık ihracat performansı ile ülke ihracatının yüzde 3,1’ini karşıladık. TUİK verilerine göre ilimizde Şubat ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı %163 olarak gerçekleşti. Ayrıca yılın ilk 2 ayında 364 milyon dolarlık dış ticaret fazlası ile tükettiğinden daha fazlasını üreten bir kent olarak yolumuza devam ediyoruz.

UR-GE Projeleri

Bu doğrultuda firmalarımızın ihracatını artırmak, kümelenmelerine destek olmak ve iş birliğini güçlendirmek adına başlattığımız UR-GE projelerimiz hızla ilerliyor. Çeşitli sektörlerde kümelenme çalışmalarına devam edeceğiz. Sizin de kümelenme taleplerinizi değerlendirmeye hazırız.

Geleceğin Meslekleri ve Mesleki Eğitim Komisyonu

Dünya ekonomik forumunun yayınladığı “geleceğin meslekleri” raporuna göre 2027 yılına kadar 83 milyon iş kaybolurken 97 milyon yeni iş yaratılacağı ön görülüyor. Bu konuya dergimizin 2023 yılı son sayısında da yer vermiştik. Dolayısıyla yapay zeka, robotik teknoloji, yeşil ve dijital dönüşüm önemli alanlar olarak gündemimizde. Bu konuda genç nüfusu diri tutmalıyız. Ve en önemli beşeri gücümüz olan genç nüfusumuzu kaybetmemeliyiz.

TÜİK şubat ayı istihdam verilerine göre, ülkemizde işsizlik oranı 8,7. Ancak 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı %15,6. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %13,4, kadınlarda ise %19,6 olarak tahmin ediliyor. Görüldüğü gibi genç nüfusta işsizlik oranımız oldukça yüksek.

Pandemi öncesinde 2018 yılında TR42 bölgemizde 15-24 yaş arası işsiz sayısı 46 bin kişi iken, 2023 yılı sonunda bu rakam 51 bine yükselmiş durumda. Nüfusa oranla bakıldığında genç işsizlik oranı düşüyor gibi görülse de hızla artan nüfus karşısında gençlere yeterli istihdam sağlanamadığını ve genç işsizlerin sayısının günden güne arttığını görüyoruz.

Bu veriler gençlerin umudu kalmadığının bir fotoğrafı. Diğer taraftan iş dünyasının en temel sorunu nitelikli ve niteliksiz istihdam. Bu sorunu çözmenin en temel yollarından biri bugün ve gelecekteki istihdam taleplerini üyelerimizden almak ve mesleki eğitim kurumlarını gerek altyapı gerekse insan kaynağı olarak hazırlamaktır.

Hem istihdam ihtiyacı, hem gençlerin iş gücüne katılımını artırmak, hem de yeni nesil üretime hazırlanmak amacıyla oda olarak “geleceğin meslekleri ve mesleki eğitim komisyonu” kurduk. Çok yeni bir oluşum. Komisyonumuzun amacı ve yapacağı konular belirlendi ilk toplantısı da önümüzdeki hafta gerçekleşecek. “Üretim şehriyiz” söylemimizi yeni nesil üretimleri işleyebilen, uygulayabilen bir istihdamla güçlendirmeyi planlıyoruz.

Yeşil ve Dijital Dönüşüm

Her meclis toplantısında “yeşil dönüşüm, dijitalleşme” diyoruz, bu gerçekten ciddi bir konu. Yeşil dönüşüm bir tercih ya da alternatif değil, artık bir zorunluluktur. Hepimizin gerekli önlemleri alması ve bu dönüşüme uyum sağlaması gerekiyor. Karbon ayak izinden dolayı ihracatçılarımızın ihracat yapamayacak hale gelmesini tercih etmeyiz, zaman daralıyor. Bunun gibi dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli üretime de hazır hale gelmeliyiz.

SATSO Mutfak Akademisi

Şehrimiz ve üyelerimiz adına çalışmalarımızı sırayla hayata geçiriyoruz. Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz “SATSO Mutfak Sanatları Akademisi” de bunlardan biri ve Sakarya’da bu anlamda bir ilk. Biliyorsunuz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekli bir projeydi. Üzerinde 4 yıldır çalıştığımız ilk ayağı kitap olan “Gastro Sakarya” projemizin ikinci ayağı akademimiz: hem restoran, hem de yöresel ve dünya mutfakları alanlarında; aşçı, aşçı yardımcısı, barista, pastacılar yetiştirilecek bir okul olarak tasarlandı. Burada workshop programları düzenlenecek. Coğrafi işaretli ürünlerimizin sergilenmesi ve sunumu gerçekleşecek. Kısacası şehrimizin yemek kültürü ve lezzetlerini tanıtmak anlamında önemli bir mekan olacak. Şehrimize hayırlı olsun.

Akbank Girişimci Kadın Programı

Kadın girişimciler kurulumuzun yürüttüğü yeni bir çalışmaya da değinmek istiyorum. Kadın girişimciler kurulumuz ile Akbank iş birliği ile “Akbank Kadın Girişimci Programı”na başlıyoruz. Buna göre; projeye dahil olan, işini geliştirmek, büyütmek isteyen Sakaryalı 10 kadın girişimcimize eğitimler verilecek. Başvuruları web sitemiz üzerinden alıyoruz. Bu çalışmada amaç kadınlarımızın işlerini geliştirmeleri ve yetkinliklerini artırmanın yanı sıra geniş bir iş dünyası ağına erişerek yeni iş olanakları ve iş birliği fırsatları bulmalarıdır. Bunu Türkiye’de Akbank ile uygulayan ilk ve tek Odayız.”

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar