Çocuklar da Katarakt Sorununa Dikkat! 

Göz sağlığı, her yaş grubu için hayati bir öneme sahiptir, ancak çocukların göz sağlığı özellikle dikkate alınmalıdır. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay’ın aktardığı bilgilere göre, çocuklarda katarakt, gözün doğal merceğinin olgunluğunu ifade eder ve bu sorun, ışığın retina üzerine odaklanmasına yardımcı olan merceğin şeffaflığını kaybetmesi nedeniyle görme problemlerine yol açabilir. Katarakt, sadece yaşlılarda değil, çocuklarda da görülebilen bir sorundur. Çocuklarda kataraktın nedenleri farklı olabilir, genetik faktörlerden enfeksiyonlara kadar çeşitli etmenler rol oynayabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, çocuklarda kataraktın nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Çocuklarda katarakt, gözün doğal merceğinin olgunluğunu ifade eder. Bu durum, normal şartlarda ışığın retina üzerine odaklanmasına yardımcı olan merceğin şeffaflığını kaybetmemesi, görmeme problemlerine yol açar. Kataraktın genellikle yaşlanma süreci bir sonuç olarak ortaya çıkması da, çocuklarda da en düşük seviyede görülebilmesi. Çocuklarda kataraktın yöntemleri ve tedavi yöntemleri yetişkinlerdeki kataraktla farklılık gösterebilir. 

Çocuklarda kataraktın nedenleri biliniyor olabilir: 

Doğuştan Gelen (Konjenital) Nedenler: Bebeklerin doğduklarında veya ilk yaşlarında kataraktla doğabilirler. Bu durum genellikle anne karnındaki gelişim sırasında oluşan sorunlardan ayrılır. 

Genetik Faktörler: Aile geçmişi veya genetik faktörlerin katarakt riskini azaltır. 

Yaralanma veya Enfeksiyonlar: Çocuklarda göze çarpan hastaneler veya şehirde, katarakt ülkelerde neden olabilir. 

Metabolik Problemler: Bazı metabolik hastalıklar, çocuklarda kataraktın ortaya çıkmasına yol açabilir. 

Çocuklarda kataraktın tedavisi, nedenine ve kataraktın miktarına bağlı olarak değişebilir. Tedavi olanaklarını hariç tutanlar: 

Cerrahi Müdahale: Çocuklarda katarakt genellikle cerrahi olarak çıkarılır ve yerine suni bir lens yerleştirilir. Bu, oyunun daha net bir görüşe sahip olmasını sağlar. Cerrahi müdahale sırasında büyümenin göz gelişimini etkilememesi için özen gösterilir. 

Gözlük veya Kontakt Lens Kullanımı: Cerrahi sonrasında veya cerrahi olarak uygun olmadığında, çocuk gözlüğü veya kontakt lens kullanılabilir. Bu, görmenin düzelmesine yardımcı olabilir. 

Ameliyat Sonrası Tedavi: Cerrahi sonrasında, tedavinin takip edilmesi ve olası sorunların tedavi edilmesi önemlidir. 

Eğer çocuklarda görme sorunlarından şüpheleniyorsanız veya herhangi bir belirti farklı performans gösteriyorsa, bir göz bakımına başvurmanız önemlidir. Erken teşhis ve tedavi, en iyi yaşama potansiyeline sahip olmasına yardımcı olabilir. 

Son Eklenenler

Sinema Reklamları

Power Apps

Magnezyum Complex

Öne Çıkanlar