Büyükşehir’in vefa gecesi: İslam’a adanmış bir ömür…

Hendek’te Türkiye’nin sayılı tefsir hocalarından olan ve ilahiyat camiasının yakından tanıdığı İslam’a ömrünü adayan Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu’nun hatırası için düzenlenen panelde, her biri akademide öncü olan kızı, damadı ve profesör unvanına sahip öğrencileri O’nun örnek kişiliğini anlattı.  

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat dostlarını birbirinden kıymetli programlarda konuk ederken rahmeti rahmana kavuşan Sakarya’nın değerlerini unutmuyor, onların hatıralarını yaşatıyor.

Geçmişten bugüne Sakarya için çalışmış, memleketin menfaati için çaba alan fark etmeksizin çaba göstermiş her isme hürmeten düzenlenen programların sonuncusu Hendek’te gerçekleştirildi.

Türkiye’nin değeriydi

Hendek doğumlu olan ve Türkiye’nin birçok üniversitesinde tefsir alanında araştırmalar yaparak eserler kaleme alan, ilahiyat camiasının yakından tanıdığı sayılı tefsir hocalarından biri olan İslam’a ömrünü adayan Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu için bir panel düzenlendi.

Hendek’teki bir kültürel tesiste yapılan panele, merhum Cerrahoğlu hocanın öğrencileri olan kızı Dr. Hatice Teber, damadı Prof. Dr. Ömer Faruk Teber ile birlikte ülke genelinde akademik alanda tanınan isimler olan öğrencileri Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, Prof. Dr. İdris Şengül, Prof. Dr. Mesut Okumuş ve Prof. Dr. Halis Albayrak konuşmacı olarak katıldı.

Dualar ve güzel sözlerle andılar

Programda ayrıca AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu ve Büyükşehir bürokratları da yer aldı. Çocuğu ve talebeleri, Prof. Dr. Cerrahoğlu’nun vefatının sene-i devriyesinde vatanını, milletini seven ve memleketi için çaba harcayan bir insan olduğunu anlatırken, İslamiyet adına yaptığı fedakârca hizmetlerden bahsettiler.

Konuşmalar öncesinde ise, Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yunus Emre Pekdemek, merhum hocanın ruhu için Kur’an-ı Kerim tilavet etti. Yapılan okuma sonrası Cerrahoğlu için dua yapıldı. Prof. Dr. Cerrahoğlu’nun damadı ve kızı, babalarıyla unutamadıkları hatıraları anlatarak, O’nun kişiliğini birbirinden güzel sözlerle ifade etti.

“Biz onların manevi evlatlarıyız”

Öğrencilerinden biri peygamberimiz Hz. Muhammed’in bir hadisini örnekleyerek, “Kişi öldüğünde ameli kesilir, amel defteri kapanır. Ancak arkasında hayırlı evlat, onunla amel edilen ilim ve sadaka-i cariye bırakan kimsenin amel defteri kapanmaz, Hatice hanım ve diğer fiziki kardeşleri, bizler, diğer öğretmenler ve öğrencileri ise manevi evlatlarıyız. Hocamızın hatıralarını canlandırmak başla çalışıyoruz. Hocamızın eserlerinden hem bizler hem de bizden sonra gelecek öğrenciler faydalanabilecek. Hocamız çok hayırsever, memleketini ve vatanını seven birisiydi” ifadelerini kullandı.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar