‘Başarının yolu her an kendine inanmaktan geçiyor’

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin KPSS’ye girecek adaylara motivasyon sağlamak için organize ettiği seminerde konuşan rehberlik uzmanları Soner Aslan ve Yasin Yıldız yaşam düzeni, beslenme, psikoloji konularıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulunarak adayları birebir rehberlik çalışmasıyla motive etti.  Rehberlik uzmanı iki isim, “En önemli aşama motivasyon ve stres yönetimidir ve başarının yolu her zaman kendine inanmaktan geçiyor” vurgusu yaptı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla her gün yeni bir adımla vatandaşın memnuniyetini kazanıyor.

SGM’de motivasyon saati

Daha önce duyurusu yapılan KPSS adaylarına motivasyon desteği sağlamak adına organize edilen seminer Sosyal Gelişim Merkezi’nde (SGM) gerçekleştirildi.

Adaylar, sınava kısa bir süre kala KPSS rehberlik uzmanları Soner Aslan ve Yasin Yıldız’ın anlatımlarıyla motive oldu.

En önemli kısım stres yönetimi

14 Temmuz’da yapılacak sınav öncesi, sınav esnası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinen uzmanlar, sınav stresiyle başa çıkma yöntemleri, psikolojik güç kazanmak, beslenme, uyku düzeni ve bu durumların nasıl yönetileceğine dair kritik adımları sıraladı.

Rehberlik programında, “Motivasyon ve stres yönetimini doğru yönetmek en önemli görevdir. Başarının yolu, kendimize inanmaktan geçiyor.” vurgusu yapıldı.

“Sosyal medyaya dikkat edelim”

Sosyal medyanın manipüle edici etkisine dikkat çeken Soner Aslan, “ÖSYM’nin 15 dakika kuralına dikkat edilmesi gerekiyor. Son dönemde basına yansıyan örnekleri dikkate alın. Sınav anında ise anı yönetebilmek için küçük nefes molaları yapılmalı. Özellikle sosyal medyanın manipüle edici etkisine dikkat edilmesi gerekiyor. Kalan süreçte ise son tekrarları halledip, bizi iyi hissettirecek kişi ve etkinliklere yoğunlaşacağız” dedi.

“Başarıya giden yol…”

Başarıya giden yolun kendine inanmaktan geçtiğini belirten Yasin Yıldız, “KPSS hazırlık süreci boyunca hepinizin çok çalıştığını, fedakarlıklar yaptığını ve bazen zorlandığınızı biliyorum.  Bu bizi güçlendiriyor. Sınav günü yaklaştıkça belki de endişeleriniz artıyor olabilir. Bu çok doğal. Ancak, bu endişeleri yenmenin ve başarıya ulaşmanın yolu, kendinize duyduğunuz inançtan geçiyor” ifadelerini kullandı. 

Bireysel danışmanlık

Uzman isimler seminerin ikinci bölümünde adaylarla bire bir görüşerek, bireysel danışmanlık verdi. Adaylar, özel sorularını da yönelterek sınav öncesi motivasyonlarını artırdı.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar