Bahar Yarıyılı ilk ders etkinlikleriyle başladı

SUBÜ’de 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı; lisansüstü, lisans ve ön lisans düzeyinde verilen ilk derslerle başladı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (SUBÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı, ilk ders etkinlikleri ile başladı. Kamu ve özel sektör kuruluşlarından alanında uzman isimlerin katıldığı etkinlikler lisansüstü, lisans ve ön lisans olmak üzere tüm eğitim düzeylerindeki birimlerde gerçekleştirildi. İlk ders etkinlikleri ile öğrencilerin dönemin ilk gününde bir araya gelmesi, saha tecrübesine sahip isimlerden kariyer ipuçları alması ve eğitim hayatına adaptasyonlarının hızlı bir şekilde sağlanması hedefleniyor.

Lisansüstü ve lisans düzeyi

Yapılan ilk ders etkinlikleri kapsamında Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde ilk ders, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dijital Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin’in katılımıyla ‘Bilgi Çağında Üniversitelerin Rolü ve Yeni Paradigma’ başlığında gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Türk Hemşireler Derneği Başkanı Doç. Dr. Azize Atlı Özbaş’ın ‘Hemşirelik Mesleğinin ve Hemşirelikte Birlikteliğin Önemi’; Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Çağlar Soylu’nun ‘Alevden Ateşe; Bilimsel Yolculuk’; Sağlık Yönetimi Bölümü ise Akyazı İlçe Sağlık Müdürü Uzman Dr. Şeyda Tok’un ‘Sağlık Hizmetlerinde Halk Sağlığının Yönetimi’ başlıklı dersleriyle yeni döneme başladı. Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki ilk ders etkinliğinde GEN Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Koca ve Başkan Yardımcısı Mahmut Kılıç, ‘Spor ile +1’ projesine ilişkin detayları paylaşarak proje kapsamında özel gereksinimli çocukların sporla gelişimi ile ailelerin de hayatlarında spora yer vererek olumlu yönde değişim sağlamayı hedeflediklerini ifade ettiler. Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde ‘İniş ve Çıkışlarıyla Kariyer Yolculuğu’ konulu ilk ders, Eksada Dış Ticaret Danışmanlık ve Yazılım Anonim Şirketi’nden Alper Kaya tarafından verildi. Yabancı Diller Yüksekokulu’nun düzenlediği hazırlık sınıfları ilk ders etkinliğinde ise Müdür Dr. Öğretim Üyesi İsmail Gürler hazırlık programı ve derslerin işleyişleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Meslek yüksekokulları

Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda ilk ders, ‘Laboratuvar Çalışmalarında Güvenlik’ başlığıyla Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bestenur Yalçın tarafından verildi. Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’nda Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Filiz Çokay Çopuroğlu ‘Sağlık Sektöründe Çağdaş Pazarlama Yaklaşımları’ başlığıyla, İlk ve Acil Yardım Programı’nda Sakarya 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nden Aleyna Aydın ‘Hayatlara Dokunan Meslek Paramedik’ başlığıyla, Fizyoterapi Programı’nda Uzman Klinik Psikolog Eda Demir ‘Teknoloji Bağımlılığının Hayatımıza Etkileri’ başlığıyla öğrencilerle buluştu. Arifiye Meslek Yüksekokulu Bahar Yarıyılı’na, Otokur Otomotiv İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Serdar Tunca’nın verdiği ‘Otomotivde Satış Sonrası Hizmetlerin Kurumsal Yapısı’ başlıklı ilk ders ile başladı. Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndaki ilk ders etkinliği; İMEAK Karadeniz Ereğli Deniz Ticaret Odası Başkanı Oğuz Ünlüer tarafından ‘Deniz Ticaret Odalarının Denizcilik Sektöründeki Rolü’ başlığıyla, Kocaali ilçe protokolünün katılımıyla yapıldı. MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, Osman Eminler ve Adnan Albayrak dönemin ilk dersinde Hendek Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile bir araya geldi. Asterpharma İlaç Genel Müdürü Baki Haymana, Pamukova Meslek Yüksekokulu’nun ilk dersini verdi. Sakarya Meslek Yüksekokulu’ndaki ilk ders etkinliklerinde Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık ‘Üniversiteden İş Yaşamına Geçiş’, Özel Giyim Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Eminler ‘İş Dünyasının Yeni Trendi: Sürdürülebilirlik’ ve Scadasu Kurucu Ortağı Mehmet Sertçelik ‘Günümüz Teknolojilerinin Endüstride Uygulanması ve Örnekleri’ başlığıyla öğrencilerle bir araya geldi. Sapanca Meslek Yüksekokulu’nda bir bölüm ve bir programda ayrı ayrı yapılan ilk ders etkinliklerinde Dış Ticaret Bölümü’nün konuğu Yöntem Kâğıtçılık Limited Şirketi’nden Dış Ticaret Uzmanı Fatih Karakaya, Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı’nın konuğu ise Bilgin Botanik Firma Sahibi Mustafa Bilgin oldu. Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu’nda Elite World Grand Sapanca Hotel Genel Müdürü Ali İhsan Bilgi, Executive Chef Mehmet Serbest ve Yiyecek İçecek Müdür Yardımcısı Eren Ergezen ile Adabaşar Turizm Seyahat Acentesi Müdürü Volkan Adabaşar öğrencilerle sektöre ilişkin detayları paylaştı.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar