Adapazarı Kurtuluşunun 103. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Adapazarı Belediyesi, Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümünü coşkuyla kutladı. 21 Haziran 2024 Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikler, Adapazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Törene şehir protokolü ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kurtuluş Kahramanı Halit Molla Anma Programı

Kurtuluş günü etkinlikleri, sabah saat 10.00’da Söğütlü Sıraköy Mezarlığı düzenlenen Halit Molla Anma Programı ile başladı. Katılımcılar, Halit Molla’nın mezarı başında kurtuluş kahramanları anarak, onların aziz hatıralarını yad etti.

En Güzel Eserler Sergilendi

Saat 11.00’de, Adapazarı Belediyesi Orhangazi Kültür Merkezi’nde 14. Geleneksel Fotoğraf Yarışması Sergisi ve Ödül Töreni gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan eserler sergilendi ve dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri takdim edildi. Başkan Işıksu burada yaptığı konuşmada, “Adapazarı, sadece tarihi ve kültürel mirasıyla değil, aynı zamanda insanının sıcaklığı ve misafirperverliğiyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Bu anlamlı etkinlik, Adapazarı’mızın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini fotoğraf karelerinde ölümsüzleştiren sanatseverlerimizi ve fotoğraf tutkunlarımızı bir araya getirmiştir. Yarışmamıza katılan tüm fotoğrafçılarımıza teşekkür ediyor, ödül kazanan ve sergilenmeye değer görülen eser sahiplerini gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

Kurtuluş Korteji ve Mehteran Gösterisi

Saat 12.00’de Ağa Camii’nden başlayarak Uzun Çarşı ve Tarihi Orhan Camii’ne kadar devam eden Kurtuluş Korteji ve Mehteran Gösterisi, büyük bir coşkuyla takip edildi. Adapazarı Belediye Başkanı ve şehir protokolü esnafı selamlayarak karanfil takdim etti. Kortej boyunca vatandaşlar, ellerinde bayraklarla tarihi yeniden canlandırmanın sevincini paylaştı.

Tarihi Selâ Okundu, Bayrak Asıldı

Cuma namazının ardından saat 13.45’te Tarihi Orhan Camii’nde selâ okunarak tarih yeniden canlandırılarak minarede bayrak asımı gerçekleştirildi. Ardından katılımcılara ikramlar dağıtıldı.

Adapazarı Ticaret Müzesi Coşkuyla Açıldı

Saat 14.00’de Tarihi Orhan Camii Meydanı’nda Adapazarı Ticaret Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levend Bülbül, AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz’in konuşma yaptığı açılış töreni, büyük ilgi görürken müzenin açılışı, Adapazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir şehir olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Adapazarı Ticaret Müzesi, şehrin geçmişini geleceğe taşıyan ve ticaretin ruhunu yaşatan bir merkez olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif

Etkinlikler, saat 16.45’te Orhan Camii, Şerefiye Camii ve Yeni Cami’de düzenlenen şehitler ve kurtuluş kahramanları anısına okunan Mevlid-i Şerif ile sona erdi.

Başkan Işıksu’dan Teşekkür

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, kurtuluş günü etkinliklerine katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederek, “Adapazarı’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak, geleceğimizi daha sağlam temeller üzerine inşa etmemize katkı sağlayacaktır. Bu vesileyle, Adapazarı’mızın kurtuluşunun 103. yılını kutluyor, bizlerle bu coşkuyu paylaşan tüm hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Son Eklenenler

Öne Çıkanlar