ADA HAYAT’ta İnşaat Süreci Başlıyor

 

SAKARYA / Adapazarı- Adapazarı Belediyesi tarafından şehrin tam kalbinde hayata geçirilen ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesinin Temel Atma Töreninde konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bakanlığımızın destekleriyle Adapazarı Belediyemizin yürütmüş olduğu ADA Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemiz tamamlandığında Adapazarı’mızın marka değerini daha da artıracak. Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu kardeşimi tebrik ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi. Başkan Işıksu ise projenin tüm aşamalarından bahsetti ve törene yoğun ilgi gösteren herkese teşekkür etti.

Temel Atma Törenine Yoğun Katılım

Adapazarı Belediyesi tarafından şehrin tam kalbinde hayata geçirilen ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahipleriyle yapılan yüzde yüz mutabakat, gerçekleştirilen yıkımlar ve zemin iyileştirme çalışmalarından sonra temel atma aşamasına gelindi. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun ev sahipliğinde, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Lütfi Bayraktar, Ertuğrul Kocacık ve Murat Kaya, MHP Grup Başkanvekili Levend Bülbül, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Kentsel Dönüşüm Başkanı Hakkı Alp ve Bakanlık Yöneticileri, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhur İttifakı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Alemdar, Cumhur İttifakı İl ve İlçe Başkanları, belediye başkanları ve belediye başkan adayları, Sakarya Üniversitesi Rektörü Hamza Al, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SATSO Meclis Başkanı Erdem Ercan ve STK Temsilcileri ile şehir protokolünün katılım sağladığı ADA HAYAT Uygulama Alanında gerçekleşen temel atma törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başkan Işıksu: Hep Birlikte Bir İlke İmza Atıyoruz

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, konuşmasının başında Bakan Özhaseki ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz olmak üzere ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesine destek veren herkesi tek tek sayarak teşekkürlerini iletti. Başkan Işıksu, “Kendi kimliğimizi ve kendi kültürümüzü canlandıran bir Adapazarı anlayışıyla çıktığımız yolda, Adapazarı’nda Hayat Var sloganımızla çok nitelikli bir projeye imza atmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yolculuğunda özellikle son 22 yılda her hamlenin, her projenin, adeta her sessiz devrimin önüne çıkartılan tuzakları, engelleri birer birer hatırlayarak orada yaşanan tecrübelerden ilhamla ve özgüvenli bir şekilde istikametimizden hiçbir zaman ödün vermedik. Her aşamayı, her ayrıntıyı hesaplamaya çalıştık, istişarelerimizi son derece titizlikle yürüttük. Kaybetmekten korkmadan riskler almak, cesur adımlar atmak ve çok önemli bir eseri şehrimize kazandırmak için yola çıkmak öyle kolay bir iş değildi ve biz bunun farkındaydık. Çünkü inanmıştık. Evvela Rabbimize ve sonra milletimizin sağduyusu ve kararına inanmıştık. Hamdolsun bize inananları mahcup etmedik ve bugün hep birlikte buradayız. Şehrin tüm yöneticilerinin ve kıymetli hemşehrilerimizin teveccüh ve desteği olmazsa olmazımızdı. Heyecanlıyız, gururluyuz, hep birlikte başarıyoruz.” diye konuştu.

Dirençli Şehir Adapazarı İçin Tarihi Başlangıç: ADA HAYAT

ADA HAYAT Projesinde yapılan çalışmaları özetleyen Işıksu, “ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi, Adapazarı’mızın tam kalbinde, tarihi bir bölgede yer alıyor. Hemen arkamızda şehrimizin kurucusu Orhan Gazi’nin -ruhu şad, mekânı cennet olsun- armağan ettiği Tarihi Orhan Camii var. Bu proje, sadece bir kentsel dönüşüm projesi değil, her aşamasında şehrimizin kurucu değerlerine ithaf edilen ve hikayesiyle geçmişten geleceğe şehrimizin tarihine büyük bir miras olacağına inandığımız çok kıymetli bir eser olacaktır.  18 bin 700 metrekarelik alanda inşa edilen ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemizle birlikte şehrin kalbi Adapazarı’mızın tam merkezi çok daha modern bir görünüm kazanacak ve şehrimizin yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Projemiz, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaklaşımla tasarlanmıştır. ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Alanı ile alakalı planlama süreci çalışmaları, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ilgili müdürlükleri tarafından tamamlanmıştır. Mevcut bölgenin ihtiyaçlarına uygun olarak şehrin tüm dinamikleriyle istişarelerle şekillendirilmesi, hak sahiplerimizle gerçekleştirdiğimiz yüzde yüz mutabakat ve şehrin en yüksek binaları olan Hilmi Kayın İş Merkezi, Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi Binası, Adapazarı Belediyesi Hizmet Binası ve üçgen parsel olarak nitelendirilen alandaki binaların hızla yıkılmasıyla sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmayı hedefledik. Ayrıca, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle de şehrimizin güvenliği ve dayanıklılığına sağladığımız katkıyla şehrin dönüşümüne çok kıymetli bir örnek olduğuna inanıyoruz. İhale ve yıkım işlemleri gerçekleştirildikten hemen sonra Adapazarı’mızın tam merkezinde yer alan ve tüm altyapı kurumlarına (Türk Telekom, AGDAŞ, SASKİ, SEDAŞ) ait hatların ortak kesişim noktası olan ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje alanımızdaki tüm hatlar deplase edilerek kentsel dönüşüm alanı dışına çıkartılmıştır. Alanda yapılan zemin etütleri sonucunda en son teknoloji kullanılarak projelendirilen ve uygulamaya geçilen zemin iyileştirme çalışmasında; 550 metre olan ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Proje Alanı çevresi, 21 metre derinliğinde 1 m genişliğinde donatılı diyafram duvar ile dönülmüş olup 250’den fazla fore kazık ve 14 binden fazla jet grout uygulaması ile zemin güçlendirme işlemleri son aşamaya gelmiştir. Yıkım işlemleri akabinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından kira yardımları ödenmeye başlanmış, mart ayı içerisinde yatırılan 6 aylık peşin kira bedeliyle birlikte hak sahiplerimize bugüne kadar 14 milyon 741 bin 200 TL ödenmiştir. Şehrimizin en kıymetli projelerinden biri olan ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemizde bizlere güvenen ve destek olan kıymetli hak sahiplerimize de şükranlarımı sunuyor ve Adapazarı’mızın dirençli şehir yolculuğuna verdikleri katkılar için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ADA HAYAT’ta 6 Mega Proje İçin İnşaat Süreci Başlıyor

Temel Atma Töreni ile birlikte hızla ilerlemeye devam edecek ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi ile Adapazarı’nın çehresinin değişeceğini vurgulayan Başkan Mutlu Işıksu, “Yıkım çalışmaları ve altyapı düzenlemeleri ve şehrin en sağlam zeminine ulaşmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz zemin güçlendirme çalışmalarımızla gece gündüz devam eden yoğun çalışma sürecimiz, bugün temel atma törenimizle bir adım daha ileriye taşınıyor. Projemiz 7 dilatasyon temel bölümünden oluşmaktadır ve 3. bölümden ilk temel atım işlemine hazır haldedir. Kesilen yapı ruhsatımızla birlikte 15 aylık inşaat sürecimizle ilgili zaman sayacımız da başlamış olacak. ADA HAYAT Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte, şehrimize yeni bir meydan, yeni bir çarşı, yeni bir belediye hizmet binası, yeni bir akıllı otopark, Orhangazi Miğfer Müzesi ve 500 kişilik çok amaçlı salon gibi birçok önemli proje kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Adapazarı Daha Kültürel ve Daha Dinamik Bir Merkezi Haline Gelecek

ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesinin temel başlıklarından bahseden Işıksu, “ADA HAYAT içerisinde yer alacak yeni meydan, sadece şehir sakinlerinin değil, ziyaretçilerin de gözdesi olacak. Doğal tasarımı, ahşabı, yeşili ve suyuyla adeta bir nefes alma noktası olacak olan meydan, çeşitli sosyal ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Şehir insanını doğayla ve sanatla buluşturacak olan bu meydan, Adapazarı’mızın ruhunu yansıtacak. Yeni çarşı ise ticaretin kalbinin attığı, geleneksel dokuda modern yapılarıyla göz kamaştıracak, ticari işletme sahiplerinin haklarını korurken onlara daha modern ve verimli bir ticaret ortamı sunacak. Adapazarı’mızın kimliğini yarınlara taşıyacak olan bu Çarşı, şehrin canlılığını ve hareketliliğini artıracak. Kültür ve tarih de bu projenin önemli bir parçası. Bulunduğumuz alanda inşa edilecek ve şehrimizin kurucusu Orhan Gazi’nin aziz hatırasına adanmış olan Orhan Gazi Miğfer Müzesi, tarihin izlerini bünyesinde barındırarak şehrin tarihini gelecek nesillere taşıyacak.  Benzersiz kültür mimarisiyle şehrin tam kalbinde yer alacak olan bu müze, ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunacak. Sanatseverler için ise modern ve çok amaçlı salonun kapıları açık olacak.  Adapazarı Belediyesi Hizmet Binası’nın içerisinde yer alacak olan bu salon, çeşitli etkinliklere, özellikle sanat programlarına ev sahipliği yaparak Adapazarı’mızda sanat yaşamını daha da canlandıracak. Lezzet tutkunları için ise yeni çarşıda şehir kimliğini yansıtan lezzet durakları bulunacak.  Şehrin en güzel tatlarını sunacak olan bu mekânlar, ziyaretçilere unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşatacak. ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’nin içerisinde yer alan eserler ve hizmetler, tarihten günümüze şehir yaşamının tüm renklerini yansıtacak. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Adapazarı’mız daha kültürel ve daha dinamik bir merkez haline gelecektir.” dedi.

Kentsel Dönüşüm Kararlılığımız Devam Edecek

Dirençli Şehir kararlılıklarının altını çizen Başkan Mutlu Işıksu, “Adapazarı’mızın dirençli bir şehir olması, bizim için son derece önemli. Kentsel dönüşüm kararlılığımız ve şehrimizin tüm kesimlerinin destek ve iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi, bu hedefimize ulaşmamız için çok ama çok önemli bir adım olmuştur. Şehir estetiği, şehir mimarisi, şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal yaşamına katkı sağlayacak olan bu proje, dirençli şehirler anlayışına uygun bir çalışma örneği olarak şehrimizde kentsel dönüşüm cesaretini artıran çok önemli bir adım olmuştur. Afetlere dayanıklı, dirençli ve daha sağlam binalar için şehrimizin imar uygulamalarını da titizlikle sürdüreceğiz.  Bakanlığımızla, Büyükşehir Belediyemizle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla iş birliği içinde, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Emlak İstimlak Müdürlüğü, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ve Afet İşleri Müdürlüğü gibi birimlerimizle çok çalışarak, şehrimizin daha güvenli bir yapı stokuna sahip olması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Avrupa’nın En İyi Mimari Projesi: ADA HAYAT

ADA HAYAT mimari projesinin aldığı ödülden de bahseden Işıksu, “Bu gurur hepimizin. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Darülaceze Sosyal Yaşam Şehri için ifade ettikleri dünyanın en saygın mimarlık ödüllerinden biri olan Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde Karma Kompleks Mimari Kategorisinde Avrupa’nın en iyi projesi ödülünü kazandık ve ödülü İngiltere’nin başkenti Londra’da aldık.  Adapazarı, afetlere hazır, riskleri bilen ve yönetebilen, dirençli ve daha güvenli bir şehir olması için örnek projeler üretmeye devam edecektir. Merkezi yönetimimizle iş birliğimizi daha da güçlendirerek, Saygıdeğer Bakanımızın yol göstericiliği ve destekleriyle vatandaşlarımızın cesaretini artıracak uygulamalar için çalışma dinamizmimizi daha da yükselteceğiz. Şehrimizin geleceğini inşa ederken, dirençli bir Adapazarı’nın oluşturulmasına kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Vali Karadeniz: Ödüllü ADA HAYAT, Şehrimize Hayırlı Olsun

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz yaptığı konuşmada, ADA HAYAT Projesinin kentsel dönüşümde ve afetlerle mücadelede örnek bir proje olduğunu vurguladı. Karadeniz, “Uluslararası gayrimenkul karma kompleks alanında en iyi proje seçilen ADA HAYAT Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemize örnek olacak projenin Adapazarı’mızın tam kalbinde olması bizler için ayrı bir önem taşıyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şehirler adeta baştan inşa edilirken tüm Türkiye’de çok önemli adımlar atılıyor. Depremle mücadele etmek topyekûn mümkündür. Bakanlığımızın uhdesinde her türlü destek vermeye devam edeceğiz. Sakarya’mız da olumlu gelişmelerden payını almıştır. Şehrimizin daha da gelişmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Özhaseki Işıksu’yu Tebrik Etti

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada ADA HAYAT Projesi için Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’yu tebrik etti. Özhaseki, “Adapazarı Belediyemizin ADA HAYAT Projesi her anlamda örnek ve güzel bir çalışma. Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu kardeşimi tebrik ediyorum. Bakanlığımızın destekleriyle Adapazarı Belediyemizin yürütmüş olduğu ADA Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemiz tamamlandığında Adapazarı’mızın marka değerini daha da artıracak. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bizim belediyecilik anlayışımız eser üretme anlayışıdır. Biz hizmet edeceğiz ve asla kimseyi ayırmayacağız diyerek başladık ve böyle devam ediyor. Cennet gibi bir vatana sahibiz. Güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu güzel coğrafyanın bir kusuru var. Ülkemizde depremler maalesef çok fazla oluyor. 6 Şubat’ta çok şiddetli deprem yaşadık. Toprağa verdiğimiz kardeşlerimizin acısı hep içimizde. Deprem bölgesinde yoğun çalışmalarımız devam ediyor. 1000’den fazla şantiyemiz var. Türkiye, deprem ülkesi. Gelebilecek zararlara karşı tedbirli olursak hep birlikte rahat ederiz. Afetlerin her an yaşanabileceğini bilerek hareket edersek çok daha rahat ederiz. Oluşmuş şehirlerimizi kurtarmanın tek bir yolu var o da kentsel dönüşüm. Bizim bir an önce kentsel dönüşümlerimizi bitirmemiz lazım. Bakanlık olarak biz hazırız, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurduk ve oraya özel bütçe ayırdık; bugün de hep birlikte buradayız, Bakanlığımızın tüm birimleriyle belediyelerimizin her zaman yanındayız. ADA HAYAT, Adapazarı’mıza hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Temel Atma Dualarla Yapıldı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin gerçekleştirdiği konuşmanın ardından Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve eşi Elveda Işıksu, kentsel dönüşüm çalışmalarına verilen destekler için Bakan Özhaseki’ye teşekkür ederek hediye takdim etti. İl Müftüsü Mehmet Aşık tarafından edilen duanın ardından ilk temel atım törenle gerçekleştirildi.

Son Eklenenler

Sinema Reklamları

Power Apps

Magnezyum Complex

Öne Çıkanlar